Grupa ds. pes o charakterze reintegracyjnym

Kategoria: Grupy Robocze MKRES Dodane: 10.01.2017

CELE GRUPY:

Ze względu na dwie różne grupy adresatów i związane z tym odmienne formy aktywności w obrębie grupy PES o charakterze reintegracyjnym cele grupy roboczej można podzielić na dwie grupy:

a)     dotyczące WTZ/ZAZ
-
rozwój współpracy między WTZ/ZAZ/ŚDS w zakresie rotacji uczestników,
- rozwój współpracy w zakresie pozyskiwania środków na realizację i realizacji wspólnych projektów dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych,
- rozwój współpracy z pracodawcami w zakresie staży i praktyk,
- upowszechnienie informacji o ZAZ/WTZ (zwiększenie widoczności),
- wypracowanie jednolitych standardów jakości usług,
- problematyka współpracy WTZ a PCPR,
- przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu kadr,
- zwiększenie aktywności WTZ/ZAZ w lokalnej społeczności.

b)     dotyczące CIS/KIS
-
zwiększenie współpracy między KIS – CIS,
- współpraca z PUP i OPS,
- współpraca ze środowiskiem pracodawców,
- upowszechnienie informacji o CIS/KIS (zwiększenie widoczności),
- przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu kadr.

 

W skład grupy roboczej ds. podmiotów ekonomii społecznej o charakterze reintegracyjnym wchodzą następujący członkowie:
1.      Gmina Wieprz
2.      Spółdzielnia Socjalna OPOKA
3.      Stowarzyszenie Dobrej Nadziei
4.      Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne
5.      Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

Funkcję Przewodniczącego grupy roboczej ds. podmiotów ekonomii społecznej o charakterze reintegracyjnym pełni przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzin Zdrowie Psychiczne – Pani Agnieszka Lewonowska - Banach.

SPOTKANIA GRUPY

14 grudnia 2016 r.

Celem spotkania było skonsultowanie nowego narzędzia badawczego dedykowanego dla PES reintegracyjnych, które wykorzystane zostanie w ramach regionalnego monitoringu PES, oraz opracowanie trybu  pracy grupy na rok 2017. Ustalono konieczność dokonania modyfikacji niektórych pytań w projekcie ankiety, w tym dotyczących działalności ekonomicznej PES. Postanowiono, że grupa robocza spotykać się będzie minimum dwa razy w roku kalendarzowym, w miarę możliwości w terminie skorelowanym z datą posiedzenia MKRES.

15 marca 2017 r.
Celem spotkania była identyfikacja najważniejszych obszarów problematycznych funkcjonowania ZAZ oraz wypracowanie wspólnego stanowiska i propozycji zmian w przepisach dotyczących funkcjonowania ZAZ, celem przedstawienia go podczas makroregionalnej konferencji pn. "Z ZAZ na otwarty rynek pracy - szanse i zagrożenia" organizowanej przez Małopolski Oddział PFRON w dn. 17.03.2017 r.w Krakowie. Stwierdzono, że zwiększanie finansowania „algorytmowego” nie jest obecnie najważniejszym postulatem reformowania ZAZ. Główny nacisk zmian systemowych powinien zostać położony na zwiększanie swobody działalności wytwórczo-usługowej ZAZ oraz unormowanie statusu ZAZ jako podmiotu ekonomii społecznej bliższego formule przedsiębiorstwa społecznego, a nie tylko podmiotu reintegracyjnego.

9 maja 2018 r. 

Celem spotkania była identyfikacja potrzeb podmiotów reintegracyjnych w kontekście działąlności ośrodków wsparcia ekonomii społecznej. Uczestnicy spotkania wypracowali rekomendacje dotyczące rozwoju współpracy PES reintegracyjne – OWES, m.in. zwiększenie elastyczności oferty OWES, umożliwienie kwalifikowania do projektu OWES bezpośrednio PES reintegracyjnych, nie tylko organizacji prowadzących, intensyfikacja działań promujących działalność CIS, KIS, WTZ i ZAZ.

10 października 2019 r. 

Spotkanie poświęcone było problematyce zrostu płący minimalnej w kontekście funkcjonowania WTZ i ZAZ. Uznano, że konieczne jest wypracowanie mechanizmu zwiększającego kwotę dofinansowań dla WTZ i ZAZ ze środków PFRON proporcjonalnie do dalszego wzrostu płacy minimalnej, ściśle powiązanego z tym wskaźnikiem. Dodatkowo uczestnicy spotkania opowiedziei się za ujednoliceniem w skali kraju procedur obowiązujących w zakresie przekazywania środków finansowych PFRON do jednostek reintegracyjnych przez samorządy.

 

 

 

 

Udostępnij stronę